Gezi Rehberi – İzmir Caddesi

resim_2021-05-17_024417
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ankara’nın en eski ve en merkezi semtlerinden biri olan Kızılay’ın önemli caddelerinden biridir. Gazi Mustafa Kemal Bulvarı ile bölünen cadde, İzmir 1. Cadde ve İzmir 2. Cadde olarak ikiye ayrılır. Caddeye İzmir’in adının neden verildiği konusunda bazı rivayetler olsa da gerçek sebebi pek bilinmez. En akla yatkın rivayet, caddenin ilk kurulduğu zamanlarda burada ağırlıklı olarak İzmirlilerin oturduğu yönündedir.

Hareketli bir cadde görünümünde olan İzmir Caddesi, giyim mağazaları, dershaneler, simitçi dükkanları, bankalar, hobi dükkanları ve akla gelebilecek birçok farklı işletmeye ev sahipliği yapar.

Necatibey Caddesi, GMK Bulvarı ve Atatürk Bulvarı ile çeşitli sokaklardan bağlantılar mevcuttur. Caddeye bağlanan sokaklarda bir çok sürprizle karşılaşılabilir. Otantik takı dükkanları, ilginç kıyafetlerin bulunduğu outlet mağazaları, farklı kültürlere ait yemekler yapan lokantalar, yöresel lezzetlerin satıldığı dükkanlar keyifli zaman geçirtebilir.

Ülkealan Pasajı

Caddenin en önemli pasajlarından biri Ülkealan Pasajıdır. Halen varlığı sürdüren iki katlı Pasajda her türlü spor malzemesi bulunur. Her iki katında da spor malzemeleri satılır. Buradaki fiyatların oldukça uygun fiyatlı olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Pasajın karşısında eskiden güvercinler olurmuş. Etraftaki banklara oturan insanlar güvercinleri seyrederek vakit geçirebilirmiş. Günümüzde böyle bir ortam yoktur.

Kızılay Ülkealan Pasajı Cami, cami, Kızılay Mah., İzmir 1 Cad., No:20D,  Çankaya, Ankara, Türkiye - Yandex Haritalar

Otobüs Firmalarının Yazıhaneleri

İzmir 2. Caddede tüm otobüs firmalarının yazıhaneleri bulunabilir. Günümüzde otobüsle seyahat edecekler internet üzerinden bilet alsa da hala bu çevrede yoğunluk görülür.

Fotoğraflar: Seç Turizm, otobüs firmaları, Kızılay Mah., İzmir-2. Cad.,  No:48, Çankaya, Ankara, Türkiye - Yandex Haritalar

Başkent Medya özel içeriğidir. Tüm hakları saklıdır.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Başkent Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!