Ankara’nın kalbidir ulus

featured

Ankara’nın kalbidir Ulus. Atan nabzı. Yaşayan anılarıdır. Ankara’nın asıl sembolüdür. Herkese, ayrı ayrı hatıralar anlatır. Masal gibi, geçmişten hikayeleri anımsatır. Birbirinden özel anılar sunar. Her zihinde, başka bir uyanışı gösterir. Ulus, Ankara tarihidir. Kalesiyle. Hacı Bayram-I Veli Camiisi ile. Heykeliyle. Meclisiyle Mıh gibi akıllara çakılıdır. Her bir yanından duygular fışkırır. Şehrin yaşayan hislerini, gözler önüne serer. Sanki bir film şeridi gibi, akıp gider tüm her şey. Zamana meydan okuyan yapıtları ile geçmişten solmamış renkler sunar.

Ankaralı olup da Ulus ile alakalı bir anısı olmayan yoktur herhalde. Hala daha “eskiler” olarak nitelendirdiğimiz insanlarımız için vazgeçilmezdir. Kimisi, Ulus Halinden vazgeçemez. Kimisi, namazlarını Hacı Bayram Camii’nde kılmadan yapamaz. Kimileri, hiçbir işi olmasa da orada gezmekten zevk duyar. Ulus, Ankaralıların vazgeçilmezidir. Her ne kadar günümüzde, cazibe merkezi olmaktan ve eski hareketliliğinden yoksun olsa da. Bu böyledir. Hangi yerini anlatsanız. Neresine gitseniz. Geçmiş hayatınızdan ve yaşamınızdan eserler bulmanız mümkündür. Zamanın hızla akıp gitmesine karşın, orada biraz daha yavaş akar sanki zaman. Daha öncelerinde ailecek gittiğiniz yerleri gördükçe, hassas duygularınız kabarır. Çarşılarında, pazarlarında, sokaklarında annenizle, babanızla ve kardeşlerinizle attığınız adımlar gelir aklınıza. Özellikle de bayramlardan evvel yaşanan o güzel heyecanlar. Alınan kıyafetler. Şekerler. Kutuda kuru pastalar, bisküviler. Kolonyalar. Bugün hayatta olmayan sevdiklerinizin nefeslerini hissedersiniz. Sanki tıpkı eskisi gibi yanı başınızda yürüyorlarmış gibi gelir.

Bir an geçmişe doğru derin derin bir yolculuğa çıkarsınız. Duygularınız canlanır. Hislerinizin açığa çıktığını anlarsınız. Çıkrıkçılar yokuşu vardır mesela. Özellikle evlilik heyecanı yaşayanların uğrak mekanıdır. Hiçbir yerde olmayan modeller orada illa ki vardır. Her kesimden insana da hitap eder. Orada zengini de fakiri de birdir. Sonra bir Saman Pazarı vardır ki. Eski adıyla At Pazarı. Dokusuyla, ruhuyla ve huzuruyla alıp götürür sizi ta uzaklara. Acımasız çağın, tüm zorluklarına rağmen ayakta kalmaya çalışan ata mesleklerimizin son ustalarını orada görebilirsiniz. Hanlarıyla da ünlüdür Ulus. Sulu Han. Pirinç Han. Ve daha bir çokları. Eski kullanımına benzer yapılarını koruyarak, aynı mahiyete benzer bir hizmet sunmaktadır. Küçük dükkanların içinde birbirinden güzel hediyelikler, süsler. Bugün hala ayaktadır ve uğrak yerleridir.

Maalesef ,uzun zamandır, hak ettiği değeri görmesi bir yana dursun, günden güne daha da atıl ve cansız bir duruma doğru gidiyor Ulus. Gerek, geçmişten bu güne söz verilen yatırımların yapılmaması. Gerek, kentsel yapılaşmanın bir türlü çözülememesi. Gerekse de çarpıklaşmanın ve yozlaşmanın kurbanı haline getirilmesi, güzelim Ulus’un tüm gücünü tüketti ve tüketiyor. Sahip çıkmalıyız Ulus’a. Buraya sahip çıkmak. Ankara’nın hafızasına, tarihine, anılarına sahip çıkmaktır. Kendi geçmişimize ve hatırlarımıza sahip çıkmaktır. Birliğimize ve beraberliğimize sahip çıkmaktır…

Başkent Medya özel içeriğidir. Tüm hakları saklıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ankara’nın kalbidir ulus

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkent Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!