Gezi Rehberi – Ankara Roma Hamamı

featured

Ankara Roma Hamamı, Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulus Meydanı’ndan Yıldırım Beyazıt Meydanı’na uzanan Çankırı Caddesi üzerinde yer almaktadır. 3. yüzyılda Septimius Severus’un oğlu Roma İmparatoru Caracalla tarafından Sağlık Tanrısı Asklepios adına yapılmıştır. Parasal desteği kentin zenginlerinden Tiberius Iulius Iustinianus sağlamıştır. Bugün Roma Hamamı olarak adlandırılan bu platformun bir höyük olduğu, en üstte Roma Çağı (Kısmen Bizans ve Selçuk katları), onun altında Frig Devri yerleşmesinin kalıntıları tespit edilmiştir.

Höyük altında kalan taş kalıntılar çok iyi bir şekilde korunduğundan yapının planı anlaşılabilecek durumdadır. Buna göre yapının bir taşra kenti hamamından çok İmparatorluk standartlarına göre yapıldığı anlaşılmaktadır.

Hamam 80 x 130 m. boyutunda, taş ve tuğladan yapılmıştır. Çankırı Caddesindeki girişi ile, sütunlu bir revak kalıntısının çevrelediği geniş bir alana yayılan ve Palaestra denilen beden eğitimi ve güreş yapılan yere girilmektedir. Bu kısmın sağ tarafında yer alan sütunlu yolun üzerinde dört köşeli ve yuvarlak birçok yazılı sütun bulunmaktadır.

Spor alanının hemen arkasında phirigidarium (soğukluk) kısmı, solunda ise kenarlarında oturma basamakları bulunan piscina (yüzme havuzu) ile apoditarium (soyunma yeri), sağda yuvarlak tuğludan yapılmış sütun parçaları bulunan soğukluk yer almaktadır. İkinci sırada bulunan tepidarium (ılıklık) kısmında yine yuvarlak tuğladan sütun parçaları bulunmaktadır. Yıkanma odaları bu sütunların üzerinde bulunmaktaymış. Caldarium (sıcaklık) kısmı ise hamamın en arka kısmında yer almakta olup, 12 adet külhanı bulunmaktadır.

Ilıklık ve sıcaklık kısımlarının diğer bölümlerden daha geniş olmalarının nedeni Ankara’nın çok soğuk kış şartlarına bağlanmalıdır. Bunlar, etrafında ocaktan gelen sıcak havanın rahatça dolaştığı tuğla sütunlardan oluşan bir yer altı ısıtma tesisatı ile desteklenir ve yukarıda bulunan odalar da bu şekilde ısınırlardı.

VII. yüzyılda geçirdiği bir yangın sonucu tahrip olan yapının, kazılar sırasında ele geçen sikkelerden, yaklaşık beş yüz yıllık bir süre ile kullanıldığı ve zaman zaman onarıldığı anlaşılmaktadır.

1938-1943 yılları arasında Türk Tarih Kurumu tarafından yapılan arkeolojik kazılarda, hamamın soyunma ve yıkanma kısımları ile yer altındaki külhan ve servis yolları ortaya çıkarılmıştır.

Nasıl Gidilir ?

Adres: Anafartalar, Çankırı Cd. No:43, 06050 Altındağ/Ankara

Kızılay‘dan

  • Meydan’dan 203253261263279286 numaralı otobüslerden birine binerek Yıldırım Beyazıt Vergi Dairesi durağında indiğinizde Roma Hamamı’na ulaşabilirsiniz.

Çankaya‘dan

  • Dikmen Caddesi üzerinden geliyorsanız 145 veya 154Oran tarafından geliyorsanız 185İlker Caddesi üzerinden geliyorsanız 183 veya 186 numaralı otobüslerden birine binerek Ulus Çarşısı durağında ininiz. Daha sonra Çankırı Caddesi üzerinden 10 dakikalık bir yürüyüşle Roma Hamamı’na ulaşabilirsiniz.

Mamak‘tan

  • KayaşEge MahallesiDoğukent tarafından geliyorsanız 332335336339349355 numaralı otobüslerden birine binerek Anafartalar durağında inerek 10 dakikalık bir yürüyüşle Roma Hamamı’na ulaşabilirsiniz.
  • AbidinpaşaAkdere tarafından geliyorsanız 347349377 numaralı otobüslerden birine binerek Ulus durağında indikten sonra 10 dakikalık bir yürüyüş ile Roma Hamamı’na ulaşabilirsiniz.

Keçiören‘den

  • EtlikAşağı Eğlenceİncirli taraflarından geliyorsanız 203204263284288 numaralı otobüslerden birine binerek Yıldırım Beyazıt Vergi Dairesi durağında indiğinizde Roma Hamamı’na ulaşabilirsiniz.

Gölbaşı‘ndan

  • 103 veya 105 numaralı otobüslerden birine binerek Ulus durağında indikten sonra 10 dakikalık bir yürüyüş ile Roma Hamamı’na ulaşabilirsiniz.

Yenimahalle‘den

  • ÇayyoluÜmitköy taraflarından geliyorsanız Çayyolu-Kızılay metrosuyla Kızılay‘a geldikten sonra buradan 203253261263279286 numaralı otobüslerden birine binerek Yıldırım Beyazıt Vergi Dairesi durağında indiğinizde Roma Hamamı’na ulaşabilrsiniz.
  • BatıkentDemetevler taraflarından geliyorsanız Batıkent-Kızılay metrosuna binerek Ulus durağında indikten sonra 10 dakikalık bir yürüyüşle Roma Hamamı’na ulaşabilirsiniz.

Sincan‘dan

  • SincanEtimesgut taraflarından geliyorsanız 504510515520522 numaralı otobüslerden birine binerek Sıhhiye durağında inerek 15 dakikalık bir yürüyüşle Roma Hamamı’na ulaşabilirsiniz.

Altındağ‘dan

  • AltındağDışkapı taraflarından geliyorsanız 281284 numaralı otobüslerden birine binerek Yıldırım Beyazıt Vergi Dairesi durağında inerek Roma Hamamı’na ulaşabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Gezi Rehberi – Ankara Roma Hamamı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkent Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!