Ankara’da Gezilecek Yerler – Gezi Rehberi

featured

Ankara’da nerede ne yenir, Ankara’nın nesi meşhur, Ankara’da gezilecek yerler nereleri…Ankara gezi rehberi ile şehri anlatıyoruz. Ankara’ya iş için ya da yakınlarınızı ziyaret etmek için gittiğinizde bu notları dikkate alın.

Ankara isminin, Frigçe “gemi çapası” manasına gelen Ankura’dan gelmekte olduğu iddia edilmektedir. Bir efsaneye göre Frigya kralı Midas’ın bu topraklarda bir gemi çapası bulmasından mütevellittir bu. Daha sonra Roma’da basılan bazı sikkelerde, Ankara’yı betimlerken gemi çapası kullanıldığının görülmesi bu savı desteklemiştir.

Ankara’da M.Ö. 3000 yıllarında bile yerleşim olduğunu gösteren bazı buluntulara rastlanmıştır. Bu buluntular bilhassa Polatlı ilçesindedir. Burada ciddi manada ilk organize yapının ise Hititler döneminde kurulduğunu, daha sonra Hititlerin yerlerini Friglere M.Ö. 12. yüzyılda bırakması ile bu sürecin Frigya tarafından devam ettirildiğini söyleyebiliriz. Daha sonra Frigya’nın ortadan kalkması ile buraları himayesi altında alan Lidyalılar da Pers ve Med akınları neticesinde yıkılmış bir süre için Ankara Pers himayesi altına girmiştir. Sonrasında Büyük İskender’in fetihleri ile birlikte, Seleukos İmparatorluğu, Roma, Doğu Roma, Selçuklular, bazı Anadolu Türk beylikleri, Osmanlı İmparatorluğu ve en nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti’nin izlediği bir medeniyetler zincirine ev sahipliği etmiştir.

Ankara, şüphesiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda benzersiz bir önemi haiz olan Kurtuluş Savaşı süresince de kritik bir yer teşkil ettiğinden, bu coğrafyanın tarihi için ayrıca mühim bir şehirdir.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ankara’da Gezilecek Yerler – Gezi Rehberi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkent Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!