Ankara’da Piknik Yapılacak 10 Yer

featured

Ankara ‘da Piknik Yapılacak 10 Yer

Havaların ısınması, yasakların kalkmasıyla birlikte her insan kendini deşarj edecek yer arıyor. Peki biz Ankaralılar denize girip, kuma kendimizi gömebilecek kadar imkana sahip miyiz? Deniz, kum bunları geç hacı bize serin bir gölgelikte mangal odunu ver gerisine karışma diyenler… Sizin için geldik!

Bu durumlarda çoğu Ankaralılar kendini ya bir manzaraya karşı semaver yakarken ya da şehrin kuru gürültüsü ve havasından kaçmak için özellikle hafta sonu pikniğe gidiyorlar. Bilindiği üzere iki seneyi yaklaşık bir süredir pandemi belası insanları psikolojik olarak çökertti, insanların sosyal yaşamlarını neredeyse sıfıra indirecek kadar etkiledi. İnsanlar günlük hayatlarında karşılaştıkları streslerin üzerine birde koronavirüs stresini ekledi. Fakat son zamanlarda yapılan aşılama çalışmaları ve yasaklar sayesinde pandeminin gücünü azalttık, azaltmaya devam ediyoruz.

1 Temmuz itibariyle yasakların kalkması insanları biraz olsun özgürleştirdi ve Ankara halkı kendini deşarj etmek için piknik alanları gibi yerlerin arayışlarına girdi. Peki Ankara’da piknik yapılacabilecek en iyi yerler neresi? Bizde sizler için bunu düzenledik.

1. Mogan Gölü

Ankara’nın 25 kilometre güneybatısında, Konya yolu üzerinde yer alan Mogan gölünün kıyısında plaj ve gazinoların yanı sıra lokanta ve kahveler yer alır. Sıcak yaz aylarında deniz özlemini bir parça da olsa gideren bir gezi ve mesire yeridir. Kıyısında bir yüzme havuzu olan göl, kayık gezileri için elverişlidir. Gol kenarında bulunan Mogan Park da Ankaralılar’ın eğlenip hoş vakit geçirdiği bir piknik alanıdır.

Nasıl Gidilir?

Adrese gitmek için tıklayınız.

Ankara Büyükşehir Belediyesi :: Mogan Park

2. Eymir Gölü

Eymir Gölü, Ankara il sınırları içinde yer alan bir göldür. Arazisi Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne aittir. ODTÜ Spor Kulübü Kürek ve Yelken Takımları çalışma alanıdır; göl kenarında takımlara ait kayıkhane vardır. Göl kendine has bir fauna ve floraya sahiptir.

“Eymir” adı adeta ODTÜ ile özdeşleşmiştir. ODTÜ mezunlarınca 1986 yılında kurulmuş olan “Eymir Kültür Vakfı” da adını buradan almıştır.

Nasıl Gidilir?

Adrese gitmek için tıklayınız.

Yavaş'tan ODTÜ'ye Eymir Teklifi - Tamga Türk

3. Göksu Parkı

Ankara’nın yeşil ile deniz mavisini buluşturan gözde yaşam alanı Eryaman’da “Susuz Göleti” üzerine kurulu Göksu Parkı, sahil kasabası gibidir.

Ahşap iskelesinin uzunluğu toplam 1600 metre olan gölün çevresinde çocuklar için park alanları da mevcuttur. Göksu Parkı en cazip kılan unsurlardan biri de otopark sorunu yaşanmaması ve Eryaman’daki alışveriş merkezlerine olan yakınlığıdır.

Her çeşit spor aletinin bulunduğu parkta yürüyüş parkurunun uzunluğu ise toplam 2201 metredir.

Go-kart, halı sahalar, basketbol sahaları, plaj voleybolu, tenis kortları ile ziyaretçilerini ağırlayan Göksu Park içinde iki adet Oyuncakistan ve 14 adet figürlü oyuncak bulunmaktadır.

Dinlenmek isteyenler ve göl çevresini konforlu bir şekilde turlamayı tercih edenler için bir de tren mevcuttur. Göksu Parkı, aynı zamanda bir sosyal alan olarak tasarlanmıştır. 1000 kişi kapasiteli amfi tiyatro, camii, mescit ve çeşmeleriyle burası adeta bir yerleşim alanı gibidir. Çardakların ya da kamelyaların altında oturabilir, barbekünüzü yakarak ailenizle, dostlarınızla hafta sonu pikniğinin tadını çıkarabilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

Adrese gitmek için tıklayınız.

4. Süvari Köprüsü

Güdül ile Beypazarı arasında yer bu güzelliğe ulaşmak çok kolay. Köprünün altında kaldığı için belki daha önce üzerinden defalarca geçmiş biri olarak şuan burayı merak etmiş ve gitmek istiyor olabilirsiniz. Yazları sıcak havalarda suya girip serinleyebileceğiniz nadir yerlerden bir yer. İlk olarak yapılan demir köprü bir süre kullanıldıktan sonra arkasından bir başka köprü yapılıyor. O köprüde bir süre kullanıldıktan sonra şuan aktif olarak kullanılan köprü yapılıyor. 2. Yapılan köprünün görünümü tarihi bir köprü izlenimi veriyor.

Nasıl Gidilir?

Adrese gitmek için tıklayınız.

Süvari Çayı Nerededir Süvari Çayına Nasıl Gidilir? |

5. Mavi Göl

Ankara’ya 12 kilometre uzaklıkta, Samsun yolu üzerinde yer alır. 2 bin 400 metrekare alanı kapsayan ve içinde dev ağaçların bulunduğu park adını Bayındır Barajı içindeki 6 milyon metreküp hacmindeki mavi suyundan alır. Ankara’nın doğusunda bulunan Bayındır Barajı, 2005 yılında Ankaralıların piknik yapabileceği ve hoşça vakit geçirebilecekleri bir dinlenme ve eğlence merkezine dönüştürülerek Mavi Göl adıyla hizmete açılmıştır.

Nasıl Gidilir?

Adrese gitmek için tıklayınız.

6. Soğuksu Milli Parkı

Soğuksu Milli Parkı, Ankara’ya 80 km. mesafede bulunması ve şifalı kaplıcaları ile tanınmış Kızılcahamam ilçesine bitişik olmasının yanı sıra, insanların eğlenmesine, dinlenmesine ve kısa süreli tatil yapmasına, ayrıca bilimsel ve eğitsel amaçlı çalışmalara olanak veren, orman, dağ ve su peyzajlarının bütünleştiği doğal kaynak değerlerin yanında, konaklama tesisleri, çadırlı kamp ve günübirlik kullanım alanları ile rekreasyonel kullanım taleplerini karşılayacak kültürel kaynak değerlerine sahiptir.

Yürüyüş, kampçılık, doğa araştırmaları, kuş gözlemleri ve foto safari yapılmakla birlikte bitki inceleme (Botanik Turizmi) açısından son derece önemli mantar ve geofit türleri içeren alan, kaynak değeri taşımaktadır. Dağcılık ise Osmandede tepesi dediğimiz bölgenin kuzey batısını içeren bölümde gerçekleştirilebilmektedir. Kullanma sahasında 800 ziyaretçinin ihtiyacını karşılayacak piknik masası, piknik ocağı, çöp bidonu, çeşmeler, tuvaletler ve yağmur barınakları mevcuttur.

Nasıl Gidilir?

Adrese gitmek için tıklayınız.

Kızılcahamam Türkiye ikincisi oldu - Haberler

7. Harikalar Diyarı

Harikalar Diyarı içinde, çocuklar için 25bin metrekarelik bir alanda kurulmuş bir Masal Adası da yer alır. Özel bir peyzaj ve ışıklandırma sistemiyle yapılan Masal Adası’nda, çeşitli masal kahramanlarının kendilerine has mekanlarında canlandırıldığı ve filmlerinin gösterildiği 12 adet cep sineması bulunmaktadır.

Parkta, 2 bin 800 metrekarelik bir alanda, 550 kişilik büyük ana salon ve 2 yarı salondan oluşan bir nikah salonu, göl ve 5 bin kişilik yarı açık göl anfisi, kıyı çay bahçesi, Anadolu mutfağının örneklerini sergileyen Anadolu Sofrası Lokantası, deniz ürünleri lokantası, atıştırma mutfakları, büfeler ve su depoları yer alır.

Nasıl Gidilir?

Adrese gitmek için tıklayınız.

Ankara Harikalar Diyarı Açık Mı? Ankara Harikalar Diyarı Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretli Mi? - Ankara Yaşam Haberleri

8. Ahlatlıbel Atatürk Parkı

 • Çimlerine özgürce basılan yemyeşil bir dünya
 •  25.300 m² çim alan
 •  180.000 m² orman alan
 •  1.500 araçlık otopark
 •  Şehrin içinde ama şehirden uzak
 •  Çocuklar için güvenli oyun alanları
 •  Tertemiz havada değişik yiyecek olanakları
 •  3 tenis kortu, 2 halı saha, 3 basketbol sahası, 2 voleybol sahası
 •  Koşu ve yürüyüş parkurları
 •  Golf sahası
 •  Uçurtma imkânı
 •  Evcil hayvanları gezdirme alanı
 •  Bisiklet yolu
 •  Piknik alanı
 •  Kafeteryalar
 •  Bir çok kondisyon aletinin bulunduğu açık hava spor bahçesi

Nasıl Gidilir?

Adrese gitmek için tıklayınız.

Ahlatlıbel Atatürk Parkı Hakkında Detaylı Bilgi - Doğa Rehberi

9. Kurtboğazı Barajı

Ankara’daki piknik alanlarından biri olan Kurtboğazı Barajı Mesire Alanı, şehir merkezine yaklaşık 60 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Kurtboğazı Çayı üzerinde yer alan Kurtboğazı Barajı, Ankara’nın içme suyunu karşılayan yerlerden bir tanesidir. 1963-67 yılları arasında inşa edilen barajın oluşturduğu göl, günümüzde Ankaralıların tercih ettiği piknik alanlarından biri haline gelmiştir. Ayrıca Ankara’da balık tutacak yerlerden biri olan Kurtboğazı Barajı’nın çevre düzenlemesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmaktadır.

Ankara-Kızılcahamam yolu üzerinde bulunan Kurtboğazı Barajı’nda çevre düzenlenmesinin yapılmasının ardından seyir terasları, piknik alanları, aydınlatma sistemi ve tuvaletler bölgeye yerleştirildi.

Nasıl Gidilir?

Adrese gitmek için tıklayınız.

Kurtboğazı Barajı Mesire Alanı Nerede – Nasıl Gidilir? - Kurtboğazı Barajı

10. Temelli Göleti Piknik Alanı

Temelli Gölü, Ankara, Eskişehir karayolunun 50. km. sindeki Temelli Bucak merkezi yakınında bulunan küçük bir
göldür.

Nasıl Gidilir?

Adrese gitmek için tıklayınız.

Ankara'da Temelli Göleti'ne 'Muhsin Yazıcıoğlu' İsmi Verilecek - Son Dakika

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ankara’da Piknik Yapılacak 10 Yer

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkent Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!