Gezi Rehberi – Tunus Sokak

resim_2021-05-21_152558
Daha Fazla Göster

Kavaklıdere Semtinde, Tunalı Hilmi Caddesinin alt paralelindeki sokaktır. Ankara’nın eski yerleşim yerlerinden olması nedeniyle sokak boyunca kenarlarda yüksek ve yeşil ağaçlar bulunur. Ağaçlar şehrin ortasında doğa ile iç içe olma hissi uyandırır. Sokak başlangıcında iş yerleri yoğunken ilerledikçe konutlar çoğalır.

Sanat ve Sosyal Hayat

Tunus Sokak ve çevresi Ankara Devlet Tiyatroları Şinasi Sahnesine, Akün Sinemasına ve çeşitli sanat merkezlerine yakınlığı nedeniyle sanatın ruhunun hissedildiği bir bölgedir. Dolayısıyla sosyal hayatın hızlı aktığı hareketli ve eğlenceli bir sokaktır.

Ankara’nın önemli parklarından biri olan Kuğulu Park’tan başlayacak bir yürüyüş Tunus Sokak boyunca sürdürülerek Kızılay’a ve Karanfil Sokak’a ulaştırabilir. Yol boyunca birçok bar ve işletmeler görülebilir. Yokuş aşağı yürüneceği için rahat ve keyifli bir yolculuk olacaktır.

Dere Yatağında Kurulan Sokak

Eskiden Tunus Sokak güzergahının Kavaklıdere adı verilen bir dere yatağı olduğu anlatılır. Semtin adı da buradan gelir. Zamanla yerleşim alanlarına ihtiyaç duyulması nedeniyle kurutulan bu derenin Çankaya Köşkünden başlayıp Tunus Sokaktan devam ederek aşağılara indiği bilinir. Tunus Sokak’ın alçakta kalması ve yokuş aşağı yapıya sahip olmasının nedeni de budur.

Tunus caddesi | Ankara, Eski evler, Evler

Yoğun Trafik

Özellikle mesai bitiş saatlerinde Tunus Sokak yoğun bir trafiğe sahne olur. Öğrencileri taşıyan birçok belediye otobüsünün buradan geçmesi nedeniyle yaya hareketliliği de yoğundur. Bir dönem otopark değnekçileri terör estirmiştir. Vahim bir cinayet olayından sonra sorun kökünden çözülmüştür.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkent Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!