Günübirlik Beypazarı Gezisi: Beypazarı Gezilecek Yerler

featured

Günübirlik Beypazarı turu özellikle hafta sonu rotası planlayanlar için en çok tercih edilen destinasyonların başında geliyor. Ankara’nın merkezine yaklaşık 100 km uzaklıkta yer alan Beypazarı özellikle bahar ve yaz aylarında turist akınına uğruyor. Tarihi atmosfere sahip Beypazarı’nı görmek için sabah 10’da yola çıktık. Rotamızda önce İnözü Vadisi vardı. İnözü Vadisi Beypazarı’na gelmeden 3-4 kilometre önce. İnözü Vadisi’nin doğallığı ve temiz havasını görünce kahvaltıyı burada edelim dedik. Beypazarı’ndan önce İnözü Vadisi’ne uğramanızı tavsiye ederim.

Beypazarı Gezilecek Yerler

Burası tam fotoğraf cenneti bir yer. Bu yüzden burayı oldukça sevdiğimi söyleyebilirim. Biz İnözü Vadisi’nde kahvaltımızı ettikten sonra merkeze doğru yol aldık. Arabayı park edip yürürken önce Gümüşçüler Çarşı’sını gördük. İçeride her çeşit takı-saat vs mevcut, bir dünya dükkan var. Biraz daha yürüyünce şehrin ortasında misafirleri selamlayan havuç heykeli ile karşılaştık.

Rastgele bir sokağa dalıp keşfe başlıyoruz. Sokaklardan biri bizim de Beypazarı gezilecek yerler listemize dahil ettiğimiz “Yaşayan Müze”ye çıkardı. Hamam Müzesi+Yaşayan Müze’ye kişi başı 5 TL ödeyip içeri giriyoruz. Burası bildiğimiz müzelerden farklı. Eski bir konak, gezerken daha önce orada kimlerin yaşadığıyla ilgili detaylı bir anlatım yapıyorlar. Odaların birinde ebru yapma imkanı sunuyorlar, 10TL ücret karşılığında. Eksik kalır mıyız diyip ebrumuzu yaptık Bir başka odada kurşun döktürebiliyorsunuz. Konağın içi oldukça güzel. Bi odada eski kıyafetleri giyip fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Benim gibi çok fazla köy evi görmemiş biri için bi hayli ilginç ve etkileyiciydi :)

Yaşayan Müze’den sonra Hamam Müzesi’ne gittik. Burası Türkiye’nin ilk hamam müzesiymiş. Birkaç yıl öncesine kadar hamam olarak kullanılıyormuş ama talep olmadığı için müzeye çevirmişler.

Hamam Müzesi’nden de çıktıktan sonra görülecekler listemizdeki bir başka yer olan Hıdırlık Tepesi’ne doğru yol aldık. Hıdırlık Tepesi şehri tepeden izleyebileceğiniz bir yer. Bir şeyler içebileceğiniz küçük bir işletme de var. Çok etkileyici bulmadım açıkçası ama buraya kadar gelmişken çıkmakta fayda var.

Hıdırlık Tepesi’nden aşağı doğru inip tekrar şehrin sokaklarında bulduk kendimizi. Yine yoldan geçen birine “Beypazaro’nda nerede ne yenir?” diye sorduk, Taş Mektep Konağı cevabını aldık. Sorduğumuz teyzenin zevkine güvenip Taş Mektep Konağı’na doğru yol aldık. Buranın yaprak sarması meşhurmuş; biz de yaprak sarmasıyla dana güveç istedik. Yaprak sarmasının yaprağı incecikti, çok lezzetliydi. Dana güveç de güzeldi. Fiyatlar da gayet uygundu, Beypazarı’na giderseniz yemek yemek için tercih edebilirsiniz. Bir de eriştesi meşhurmuş ancak maalesef burada olmadığı için yiyemedik.

Beypazarı Nerede?

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Beypazarı Ankara’ya bağlı bir ilçedir. Ankara’nın 98 km. batısında, denizden ortalama 700 metre yükseklikte yer alan bu ilçenin birçok şehre kolaylıkla ulaşılabilir olması da onu Türkiye’nin turizm duraklarından biri konumuna getiriyor.

Beypazarı’nda Ne Yapılır?

-Havuç suyu, Beypazarı kurusu, yaprak sarma ve erişte mutlaka denenmeli.

-Çarşısı gayet ucuz ve esnaf çok sıcakkanlı, hediye alınacak güzel şeyler var.

-Yaşayan Müze’yi ziyaret ediniz.

-Sokaklarda kaybolup keşifler yapmalı.

-İnözü Vadisi’ne mutlaka gidiniz.

Bu yazı SİRTCANTASİYLADEVRİALEM isimli kişinin deneyimi ve onun tarafından Jollytur-Blog’a yazılmıştır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Günübirlik Beypazarı Gezisi: Beypazarı Gezilecek Yerler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkent Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!