Gezi Rehberi – Kumrular Sokağı

featured

Ankara’nın en eski ve en işlek sokaklarından biridir. Kumrular Sokağı, Kızılay Semtinde bulunur. Şehrin her tarafına dolmuşların kalktığı Güvenpark’ın hemen yanında olmasından dolayı semt dolmuşlarının birçoğu buradan geçer. Kumrular Sokak olarak anılsa da aslında çoktan cadde statüsüne geçmiştir.

Kumrular Sokak, Çankaya Kaymakamlığı ve Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesine ev sahipliği yapar. Geçmiş yıllarda Milli Kütüphane de burada konumlanmıştır. Milli Kütüphane Bahçelievler’e taşındıktan sonra kalan bölüme Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi adı verilmiştir. Sokağın adını hiç duymayanlar da 20 Eylül 2011 tarihindeki elim terör saldırısında duymuştur.

Ağaçlarıyla Dikkat Çeken Sokak

Kumrular Sokağın her iki tarafında yüksek ve yeşil ağaçlar mevcuttur. Bu yeşilliklerin altında yürüyüş yapmak oldukça keyiflidir. Cadde boyunca kendi müşteri kitlesini oluşturmuş dönerciler ve benzeri işletmeler bulunur. Kızılay ve çevresindeki yemek yemek için ideal lezzetler barındıran merkezlerden biridir. Sokağın müdavimleri için yeşillikler altında geçirilen zamanlar özeldir.

Kurumlar Sokağı – Kumrular Sokağı

Sokağın adının nereden geldiğini merak edenler için beklenmedik bir bilgi mevcuttur. Kumrular adı sokakta kumruların olduğundan değil, eskiden burada devlet kurumlarının olmasından gelen bir isimdir. 1950 Yılından önceki bazı belgelerde burası “Kurumlar Sokak” olarak geçer. Zamanla bu ad dönüşüme uğramıştır. Kumrular Sokak da dünyadaki ve Ankara’daki değişimden nasibini almıştır. Kendine özgü dokusunun değiştiğini düşünen Ankaralıların sayısı oldukça fazladır.

Başkent Medya özel içeriğidir. Tüm hakları saklıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Gezi Rehberi – Kumrular Sokağı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkent Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!