Gezi Rehberi – Kızılay Meydanı

featured

Türkiye’nin başkenti Ankara’nın meydanı olan Kızılay, birçok bulvarın kesişme noktasıdır. Bundan dolayı Kızılay Meydanından Ankara’nın her tarafında çok kolay ulaşım sağlanabilir. Cumhuriyet’in ilk yıllarından beri Başkentin merkezi özelliğini hiç yitirmemiştir.

Geçmişten Günümüze Kızılay Meydanı

Türkiye’nin ilk gökdeleni olarak 1959 yılında inşa edilmeye başlayan Emek İşhanı Kızılay’da bulunmaktadır. 1960 yılında Belediye Encümeninin kararı ile adı ” Hürriyet Meydanı” olarak değiştirilmesine rağmen hala Kızılay olarak kullanılmaya devam edilmektedir. 1960’larda siyasi ve ticari bir merkez olan Kızılay Meydanı, Yeni Meclis binasının açılmasıyla tamamen siyasetin merkezi olmuştur. Bakanlıklar ve etrafında yeni yapılan konutlar, sinemalar, kitapevleri Kızılay Meydanının kültürel merkez haline gelmesine katkı sağlamıştır.

Kızılay Meydanı Gezilmesi Gereken Yerler

Ankara’nın en kalabalık meydanlarından birisi olan Kızılay Meydanında alışveriş merkezleri, sanat ve kültür merkezleri, eğlence mekanları, kafeler ve restoranlar bulunmaktadır. Ankara’ ya yolu düşenler için Konur ve Karanfil sokaklar ile Sakarya ve Ulus Bölgeleri gezilmesi gereken yerlerdendir. Ayrıca Kızılay Meydanı’nda Güven Park ve burada bulunan Atatürk Anıtı ve meydanda bulunan havuz Ankara ve Kızılay Meydanı ile özdeşleşmiştir.

Kızılay Meydanı | Ankara, Şehir, Resim

Ankara’da akan trafik ve park sorunuyla boğuşmadan rahat olarak gezmek istiyorsanız yaya olarak ya da toplu taşıma ile gidebilirsiniz. Ulaşım olarak herhangi bir yerden Kızılay Meydanına gidiş değil de Kızılay Meydanı’ndan herhangi bir yere gidiş şeklinde tarif edilir. Yani Ankara’nın her yerinden tek araçla Kızılay’a ulaşmak mümkündür. AŞTİ’den Kızılay Meydanı’na Ankaray gitmektedir. Ayrıca tren garından Kızılay yürüme mesafesindedir.

Başkent Medya özel içeriğidir. Tüm hakları saklıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Gezi Rehberi – Kızılay Meydanı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkent Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!