Gezi Rehberi – Karanfil Sokak

featured

Karanfil Sokak, Ankara’nın merkezi semtlerinden biri olan Kızılay’dadır. Kızılay Meydanını barındıran Atatürk Bulvarına paralel şekilde uzanır. Geçmişten günümüze şehrin en önemli sokaklarından biridir. Her zaman için kalabalık ve hareketlidir. Öyle ki burada birilerine çarpmadan yürümek pek mümkün değildir.

Kitap Kurtlarının Mekanı

Karanfil Sokak boyunca yürüyenler sağlı sollu birçok kitapçı ve kırtasiyeci görecektir. Dost Kitabeci gibi dikkat çekici kitapçılar Karanfil Sokak’taki buluşma noktalarını oluşturur. Sokağın Ziya Gökalp tarafından girişinde yer alan Kitapçılar çarşısında birçok dükkan bulunur. Alt katta bulunan dükkanlarda ikinci el kitaplar satılır. Kitap meraklıları bu çarşıda saatlerce keyif içinde dolaşıp ilgi çekici kitaplar bulabilir.

Karanfil Sokak - Vikipedi

Sokak Müzisyenleri ve Seyyar Satıcılar

Karanfil Sokak’ta hemen hemen her zaman sanatını icra eden sokak müzisyenlerine rastlanabilir. Sokağın hareketliliği içinde biraz soluklanmak için durup müzik dinlenebilir.

Günün her saatinde satıcılar görülebilir. Çiçek, mendil, takı, çorap, kalem ve pek çok ürün seyyar satıcılar tarafından satılır. Akşam olup hava karardığında sokağın çehresi değişir. Bu sefer tezgahlar açılır ve geç saatlere kadar bu tezgahlardan alışveriş edilir.

Ankara Karanfil Sokak Müzik Keyfi Koray Avcı & Oğuz Arslan - YouTube

Karanfil Sokak’ta Edebiyat ve Kültür

Karanfil Sokak, Ankara’nın en eski sokaklarından biri olması nedeniyle birçok edebi esere konu olmuş, adına şiirler yazılmıştır. Türk Edebiyatının önemli isimlerinden Sabahattin Ali’nin uzun yıllar burada yaşadığı bilinir. Sokakta kültür faaliyetlerine de yer verilir. Son yıllarda çeşitli konularda imza kampanyaları ve benzeri özgürlükçü eylemler de artmıştır.

Başkent Medya özel içeriğidir. Tüm hakları saklıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Gezi Rehberi – Karanfil Sokak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkent Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!