Gezi Rehberi – Gençlik Caddesi

featured

Ankara’nın en eski yerleşim yerlerinden olan Anıttepe semtinde yer alan caddedir. Oldukça uzun olan caddenin son bölümü ise Tandoğan Semtine dek gelir. Necatibey Caddesinin bitişindeki büyük kavşaktan başlar, Anıtkabir’in alt kısmından devam eder ve Tandoğan Meydanına kadar uzanır. Gece gündüz hareketli bir caddedir.

Ankara’nın merkezi olarak kabul edilebilecek Kızılay’a yakınlığı nedeniyle ikamet için tercih edilen caddelerdendir. Caddenin her iki tarafındaki ve ara sokaklardaki evler eski olmasına rağmen fiyatları ve kiraları oldukça yüksektir. Araçla yol almak için caddenin Anıttepe semtindeki kısmı oldukça dardır. Trafik genellikle yavaş akar ve sürücüleri çileden çıkarır.

Cadde Boyunca İşletmeler Mevcuttur

Germeç Piliç, Şampiyon Kokoreç, Profesör Köfte ve Kokoreç, Düveroğlu gibi adresler Gençlik Caddesi alamet-i farikası gibidir. Özellikle geceleri kokoreç yemek isteyenlerin uğrak yerlerinden biri olur. Çiçekçiler de caddeye özelliğini veren unsurlardandır. Jandarma Genel Komutanlığının lojmanlarının da cadde üzerinde olması hareketliliği artırır.

Anıtkabir ve Gençlik Caddesi

Caddenin Akdeniz caddesi ile kesiştiği noktadan sonra Anıtkabir’e ev sahipliği başlar. Anıtkabir’in yeşil ve ferah havası milli duygularla birleşerek insanları huzurlu bir ruh haline büründürür. Caddenin bu kısmında konutlar dışında fazla bir yer yoktur. İşletme sayısı azdır. Bu bölümdeki yaşlı ağaçlar da yeşile hasret kalınan şehir ortamında az bulunan bir hava katar. Yürüyüş yapmak için ideal bir caddedir.

2000'lerin başı nostalji serisi: Ankara - Sınırlar Olmadan Seyahat

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Gezi Rehberi – Gençlik Caddesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkent Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!