Ankara Kadar Eski, Ulus Meydanı

featured

Ankara denilince ilk akla gelen Anıtkabir ve Atakule’dir. Fakat Daha eskilere gittiğimizde yani eski Ankara denilince ilk akla gelen yer Ulus olarak bilinir. Alanda göze çarpan Tarihi Zafer Anıtı Ankara’nın sembollerinden biridir. Cumhuriyetin daha ilk yıllarında Türk hükûmeti Zafer Anıtı için yarış düzenleyip, seçilen bir heykeltıraşa anıtı yaptırmıştır. Yapımı yaklaşık 2 yıl süren anıtın mimarı ise  Heinrich Krippel’dir. Yabancı ve yerli turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olan Zafer Anıtı Ankara’nın tarihi ile bir tutulabilir.
Anıtın yapımından sonra Ulus meydanı olarak adlandırılan bu meydanda 1920’li yıllarda dükkânların, pastanelerin, lokantaların yanı sıra bir de sinema bulunmaktaydı. Önemli odak noktası olan Ulus meydanının yapılaşması, Geç Osmanlı Döneminde başlamıştır. Toplumsal ve ekonomik etmenlere uygun olarak 1950’lerde dönüşüm kazandırılmış ve devamlılığını sürdürmüştür.
 

Cumhuriyetin İlanı ile Ulus Meydanı
 

Cumhuriyetin ilanından sonra, meydana ismini veren merkeziyet ve ilk meclis binasının da bulunması ile meydanın önemi artmıştır. Meydanda bulunan Kurtuluş Savaşı Müzesi de meydanın turistik önemini arttırmaktadır. Meydanın çevresinde Julianus sütunu, Augustus Tapınağı, Ankara Roma Tiyatrosu ve Roma Hamamı gibi tarihî yerler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yakın zamanda keşfedilerek ortaya çıkarılan Ankara-Roma Yolu bulunmaktadır.
 

12 Eylül darbesinde sonra 1981 yılında, eskiden meydanın karşısında bulunan büyük park alanı yıkılmıştır. Yerine Spor Genel Müdürlüğü binası, Anafartalar Çarşısı ve 100.yıl çarşı binası yapılmıştır. Günümüzde Ulus meydanında çok sayıda park, kafe, büro, mağaza bulunmaktadır. Meydanda ulaşımı kolaylaştıran bir metro istasyonu da bulunmaktadır.

Ulus Meydanı - Geçmişten Günümüze Baskent

Başkent Medya özel içeriğidir. Tüm hakları saklıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ankara Kadar Eski, Ulus Meydanı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkent Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!