Ankara’nın Tabelalarını Siz Seçin!

ankaranın tabelaları

Ankara’nın Tabelalarını Siz Seçin!

Ankara’da yeni sokak tabelaları boy gösterecek. Tasarlanan tabelalar “Tabela Yarışmasında” halk oylamasına sunuluyor.

Sokaktaki Ankara Projesi kapsamında düzenlenen yarışmada; dereceye giren tasarımları inceleyerek beğendiğiniz tasarıma “BaşkentMobil” uygulamasına girerek ‘Söz Hakkı’ platformumuzdan oy verebilirsiniz.

Ankara’nın Tabelalarını Siz Seçin:

ADAY ESER A

eser a başkent medya
ESER A
Tasarımın Hikayesi

Ankara’nın tarihi, kültürü ve geleceği ele alınan bu çalışmada mevcut tabelaların; toplumla nasıl daha iyi iletişim kurabileceği düşünülmüş ve bu unsurlar göz önünde bulundurularak tasarımı yapılmıştır.  “Gri Ankara” algısının sokakları keşfetmeyi kolaylaştıran tabela tasarımı ile kırılması istenmiştir.

Projenin sonucunda, insanların keşfetme duygusuna destek olan ve etrafındakilerle iletişimini kolaylaştıran, organize bir yönlendirme sistemi tasarlanmıştır.

ADAY ESER B

ESER B
Tasarımın Hikayesi

Ankara, ilk çağlardan beri sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış, köklü bir tarihe ve zengin mirasa sahip bir şehir olarak mimari açıdan çok çeşitli izler taşımaktadır. Kentin içinde olduğu gelişime de uyum sağlayacak; modern, sade ve uzun yıllar kullanılabilecek bir tasarım dili belirlenmiştir. Ayrıca tabelaların kendi formu da şehrin yönlendirme sisteminin kolayca tanınır ve akılda kalıcı olması, yönlendirmenin rahatlıkla anlaşılması için cadde ve sokak yönlerini işaret edecek formda tasarlanmıştır. 

ADAY ESER C

ESER C
Tasarımın Hikayesi

Gri derler bu şehre. Neden diye hiç düşündünüz mü? Binalarından ya da havasından diyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü tarafsızlığın, uzlaşmanın ve güvenin şehri olduğu içindir. Kalabalıkla yalnızlığın “biz” olduğu, mutlulukla hüznün “huzur” olduğu, akla karanın “Ankara” olduğu yerdir. Adına da yakıştığı gibi başkenttir. Burası başka kenttir. Yer veren, yön gösteren, iz bırakan… Tıpkı bir tabela gibi. “Biz”im başkentimiz olan Ankara’mızın, yenilikçi ve modern bir ilke daha imza atmasını sağlamak için tabela tasarımlarının değişmesinin şehri daha iyi yansıtacağının farkındaydık. Ayrıca mimari yapı tabelalarımızda, yapının nerede olduğunu gösteren bir haritayla kompozisyonumuzu oluştururken; sol köşemizde yine Ankara yazısını kullandık ve mimari yapının künyesini ikonlarla öne çıkararak kalıcı bir yapı oluşturduk. Alt zemininde de yapı görselini, yazıları perdelememesi için arka zemine uygun şekilde kullandık. Bina numaraları tabelalarında mevcut ölçülerden uzaklaşıp, daha uzun oval bir yapı tasarladık. Böylece tasarımlarımızla Ankara’yı tamamlamış olduk.

Sizce hangi tabela tasarım açısından daha kullanışlı ve Ankara’yı yansıtıyor? Yorumlarda belirtirseniz seviniriz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ankara’nın Tabelalarını Siz Seçin!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkent Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!