Ankara Kent Konseyi Seçimleri İçin Yeni Tarih: 10 Temmuz

featured
Arşiv

Meslek odalarının açtığı dava sonucu iptal edilen Ankara Kent Konseyi seçimli Genel Kurulu, yeniden yapılacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi, seçimlerin 10 Temmuz’da yapılacağını açıkladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 31 Mart yerel seçimlerinin ardından kurulan Ankara Kent Konseyi seçimli Genel Kurulu, Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından açılan dava sonucu iptal edildi.

29 Haziran 2019 tarihinde yapılan seçimli genel kurula DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’a bağlı çok sayıda meslek örgütü ile derneğin davet edilmemesi üzerine yargıya taşınan ve meslek örgütleri lehine sonuçlanan davada, Ankara Kent Konseyi seçimleri yenilenecek.

KENT KONSEYİ SEÇİMLERİ YENİLENECEK

Ankara Büyükşehir Belediyesi, konuya ilişkin Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne resmi yazı gönderdi. Yazıda, “Dava sonucu Ankara Kent Konseyi Genel Kurulu iptal edilmiştir” denilerek, yeni Ankara Kent Konseyi Seçimli Genel Kurulu’nun 10 Temmuz 2021 tarihinde saat 10:00’da Altınpark Fuar Alanı Konferans Salonu’nda yapılacağı bildirildi.

ANKARA KENT KONSEYİ SEÇİMLERİ KATILIMCI BİR SÜREÇTE YAPILMALI’

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden yapılan açıklamada,

Mimarlar Odası Ankara Şubesi başta olmak üzere, TMMOB’a bağlı meslek örgütleri, 25 yıldır Ankara kentinin savunmasında yer alan sendikalar, dernekler ve sivil toplum örgütleri Ankara Kent Konseyi Genel Kurulu’na davet edilmemiştir. Ankara Kent Konseyi Genel Kurulu kent konseyi yönetmeliğine aykırı şekilde katılımcılıktan uzak şekilde örgütlendiği için Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yargıya taşınmıştır. Yargı kesin olarak kararını vermiş ve Ankara Kent Konseyi’nin 29.06.2019 tarihinde yapılan kongresini iş ve işlemlerini iptal etmiştir. Yargı kararı sonucunda Ankara Kent Konseyi seçimli olağan genel kurulunun yeniden yapılacağı ifade edilmiştir. Yazıda yargı kararı ve yeni Ankara Kent Konseyi Genel Kurulu’na davet olmasa da, bunun bir hukuki davet olduğunu kabul ederek, Ankara Kent Konseyi’nin yeni genel kurulu seçimlerinin ‘katılımcı bir süreçle’ yapılmasının sorumluluğunun farkındayız” ifadelerine yer verildi.

MESLEK ÖRGÜTLERİNİ KENT KONSEYİ GENEL KURULUNA KATILIMCI OLMAYA DAVET EDİYORUZ’

Meslek kuruluşları, dernekler, sivil toplum örgütleri, sendikalar ve vakıfların Ankara Kent Konseyi’ne temsilci göndermek için Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne dilekçeyle başvurmaları çağrısında bulunulan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Dilekçeyi 5 Temmuz’a kadar Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne iletmeleri gerekiyor. Bu kapsamda meslek kuruluşlarını, dernekleri, sivil toplum örgütlerini, sendikaları ve vakıfları 10 Temmuz’da yapılacak Ankara Kent Konseyi Genel Kurulunda demokratik bir sürecin işletilmesi için  katılımcı olmaya davet ediyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ankara Kent Konseyi Seçimleri İçin Yeni Tarih: 10 Temmuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkent Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!