Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan Kripto Para Açıklaması

featured

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Bloomberg ile gerçekleşen bir röportajda kripto paralar ve vergilendirme konusu hakkında açıklamada bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Bloomberg ile yaptığı bir röportajda, son zamanlarda çalkantılı bir ilerleyişin hakim olduğu kripto para birimlerine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan kripto paralar, vergilendirme, alım-satım konularına değindi ve tüm çalışmaların başlatıldığını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, ülkemizin sene sonu cari açık beklentisinin 22-25 milyar dolar arasında olduğunu dile getirdi.

Covid-19 salgını sürecinde verilen destek tutarının milli gelire oranının krediler hariç %3′ü aşacağını söyleyen bakan, dijital varlıkların nasıl vergilendirileceğine dair çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Bakan Elvan, finansal kuruluşlarda bilişim ve enerji alanlarında kredi tahsis süreçlerinin de değişeceğini ifade etti ve kendisine yöneltilen soruları şöyle yanıtladı:

”Bakanlığımız koordinasyonunda bir çalışma grubu oluşturduk. Bu grup yoğun bir şekilde çalışmalarını yürüttü. Önce Merkez Bankası bir düzenleme yaptı, arkasında MASAK çalışmalarını kamuoyuyla paylaştı. Çalışma grubumuz öncelikle farklı ülke uygulamalarını inceledi. Üzerinde çalıştığımız alanlar ise kripto varlık ile çeşitlerinin tanımlanması, bu varlıkların ortaya çıkarılması, ihracı ve dağıtılması, alım satım yapan platformların uyması gereken ilke ve esasların belirlenmesi, varlık saklama hizmetinin hangi şartlarda kimler tarafından yapılabileceği, vergilendirme politikasının nasıl olacağı, hangi kripto varlık çeşidi için hangi kurumun düzenleme yapma ve yaptırım uygulama yetkisinin olacağı, özellikle suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanında bu alanın kullanılmasının engellenmesi gibi geniş bir alanı kapsıyor.”

Bakan Lütfi Elvan, bu alandaki çalışmalarını kısa bir zaman içerisinde tamamlanacağını belirterek, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Bu konudaki çalışmamızı kısa sürede tamamlayacağız. Ancak ben şunu söylemek de istiyorum vatandaşlar, tasarruflarını değerlendirirken, yönetemeyecekleri riskleri almamalı.”

Neredeyse tüm ülkeler artık kripto para birimlerine dair vergilendirme ve alım-satım düzenlemeleri için çalışmalar yürütüyor. Yapılan açıklamalara göre Türkiye’de de kripto paralara çeşitli düzenlemeler gelmesi muhtemel denilebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan Kripto Para Açıklaması

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Başkent Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!